MLDK Partnere

07 JANUAR 2022

Stærk FMCG-profil skal drive nyt forretningsben (Key Account Management) hos RelationMedia A/S

RelationMedia fortsætter udviklingen og lancerer nyt forretningsben.

Gennem de seneste år har RelationMedia A/S nået en markant vækst, og er på baggrund heraf blevet tildelt Børsens Gazelle Pris 2021.

Bureauet er en væsentlig samarbejdspartner for fmcg- og retail-industrien i Skandinavien, og bistår kunder med forbruger- og shopper insights, trade marketing reklamebureau samt salgsstyrke og merchandising-medarbejdere.

For at sikre den forsatte udvikling, har RelationMedia A/S valgt at udvide organisationen med et nyt forretningsben, dette grundet stor efterspørgsel fra dagligvareleverandørerne. Derfor tilbydes nu Key Account Management as-a-service. Startskuddet er allerede lydt, og flere kunder har allerede henvendt sig herom.

Key Account Management as-a-service er henvendt til både større og mindre FMCG-virksomheder, der eks. har brug for KAM-support i peakperioder op til årsforhandlingerne eller som ønsker at helt udlicitere varetagelsen af dialog med detailkæderne til specialister med stor erfaring med de ofte indviklede og mangefacetterede forhandlinger.

RelationMedia A/S har derfor ansat Mikkel Victor Christensen, tidl. salgsdirektør ved Orkla og Lantmännen, til at lede det nye forretningsområde. Mikkel Victor tiltrådte som Director of KAM-Services pr. 01/01-22.

Christian Flamand Goldschmidt, CEO RelationMedia, udtaler: ”Opstarten af dette forretningsområde, kommer naturligt for os, da vi igennem de seneste par år har haft stor efterspørgsel på området. Derfor er vi stolte over netop nu at kunne præsentere så stærk en profil som Mikkel Victor til at indtræde i vores organisation som Director of KAM-Services. Mikkel Victor kommer med en stor erfaring og bred knowhow fra den danske dagligvarebranche, og har gennem de sidste mange år skabt gode resultater inden for området. Vi er sikre på at Mikkel Victor kan gøre det samme for vores kunder, samt tilføje nye kompetencer til huset. Vi glæder os til at kunne tilbyde denne service til vores kunder, og herigennem vækste deres forretning betydeligt."

Mikkel Victor Christensen, Director of KAM-Services tilføjer: ”RelationMedia er en spændende virksomhed i rivende udvikling, og jeg har gennem de seneste år fulgt deres rejse med stor interesse. Specielt det forgange år har jeg kunne følge virksomheden på helt tæt hold gennem min rolle i RMConsult. Det har gjort at jeg er kommet tættere på virksomheden, og det har yderligere bekræftet mig i at det er en spændende entreprenant virksomhed med store ambitioner og vækstpotentialer. Så da denne mulighed opstod, var jeg ikke i tvivl om at jeg ville med på holdet og tage stafetten på netop dette område. Jeg ser et stort potentiale for KAM as-a-service, og at dette kan bidrage med endnu mere værdi til vores kunder. Jeg er beæret over at få ansvaret KAM-Services for RelationMedia A/S og glæder mig til den fortsatte rejse”.

For spørgsmål kontakt venligst:
Christian Flamand Goldschmidt, CEO
Telefon: 41792879
Mail: [email protected]

SENESTE NYT FRA PARTNEREN

Din virksomhed som partner?

Styrk din synlighed overfor FMCG Branchen. Få en unik markedsføringsplatform overfor MLDK's medlemmer.

Kunne du tænke dig at blive tilmeldt MLDK's partnernetværk og blive eksponeret for vores medlemmer med din virksomheds kompetencer?

Sådan bliver du partner